Brkoslavi v Brně

Brkoslav severní - Bombycilla garrulus - Bohemian WaxwingNa brkoslavy se těšíme každou zimu. Je to zpestření v jinak fotograficky chudším období roku. A je-li daný rok invaze, je pravděpodobnost vzniku dobrého snímku ještě mnohem vyšší.

Letos jsme pozorně sledovali, jak se z různých koutů naší republiky objevují hlášení o větších či menších hejnech brkoslavů a čekali na pozorování z blízkého okolí Brna. Několikrát jsme zkontrolovali jejich místní oblíbené lokality, ale stále nic. Dokonce ani na Birds.cz se neobjevovalo Brno. Nakonec jsme tuto zimu byli druzí, kdo brkoslavy v Brně pozoroval - kousek od našeho domu, v lesích kolem zoologické zahrady (viz birds.cz). Ovšem fotografovat se rozhodně nenechali. Minulý víkend jsme udělali průzkum Kohnovy cihelny a Kamenného vrchu a několik hejnek zahlédli. Do jejich blízkosti jsme se ale nikdy nedostali. Až včera jsme na Kamenném vrchu objevili obrovské hejno na ochmetech, odhadem 300 ex. Byli jsme přímo pod nimi, jedna skupinka byla pár metrů nad zemí, jenže než se podařila pěkná fotka, projíždějící cyklista je všechny vyplašil. Sledovali jsme je ještě na několika blízkých stanovištích, ale vždy už byli vysoko v korunách. Tak jak tak, jejich trylky nám zrakový vjem povýšily na vjem multimediální..

Brkoslav severní - Bombycilla garrulus - Bohemian WaxwingRozhodli jsme se, že v neděli vyrazíme dřív, tak abychom byli na místě s prvními paprsky slunce. Jenže ráno bylo zataženo a my už ani nepočítali s tím, že vyrazíme. Těsně před devátou se obloha protrhala a sluníčko vykreslilo pěkný začátek neděle a my okamžitě vyjeli. Byli jsme úspěšní hned na první lokalitě a cca 150 členné hejno odpočívalo v koruně stromu u silnice. Po nějaké době se přesunuli asi o 500m dál. Následovali jsme je a pozorovali až do chvíle, kdy všichni prudce vzlétli a odletěli hlouběji do lesa. Důvod jsme uviděli vzápětí - krahujec (možná jestřáb) - letěl podél lesa a zkoušel jejich pozornost.

Brkoslav severní - Bombycilla garrulus - Bohemian WaxwingPřejeli jsme na další místo s jeřabinami a Ondra si všiml menšího hejnka na blízkém stromě. Schovali jsme se blízko jeřabin a čekali. Vždy asi po čvrthodině naletěli na jeřabiny, během několika minut se naládovali bobulemi a zase se stáhli do vysoké koruny. Po třech náletech odletěli do nedalekých soukromých zahrad obírat ovoce zbylé na stromech. Tam už jsme se za nimi nedostali a také obloha se zatáhla. Přes Žebětín a Bystrc jsme se kolem přehrady vrátili domů.

Celá fotogalerie brkoslavů severních je tady.