Kdo chytá v žitě (aneb Jak fotit v rákosí)

Sýkořice vousatáPozorování i fotografování obyvatel rákosových houštin nepatří ke snadným disciplínám. Jsou to místa nepřehledná, stále je mezi Vámi a objektem nějaká překážka, dostává zabrat autofokus i Vaše nervová soustava, ale pokud se dílo zadaří, může být výsledkem výjimečná fotografie. Minulý týden se mi podařilo strávit časné ráno právě v rákosí, a to mě inspirovalo k napsání pár vět o podobném focení.

Cvrčilka slavíkováZákladem úspěchu je dostat fotografované opeřence na kraj rákosu. To lze buď pasivně - např. čekáním na přílet krmících rodičů na jejich oblíbených trasách, čekáním na místě vhodném k sezení a pospávání Vás samých nebo na místech, kde nečekají člověka - ve vodě. Aktivní natvarování objektu spočívá v nalákání na nahrávku. Není to metoda použitelná pro všechny druhy a v každém období, spíše jen pro některé, řekněme soutěživější (teritoriálnější) druhy či seznámení chtivé samečky v době toku. Trefit příhodnou dobu k vábení je samo o sobě velké štěstí a výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku dobrého snímku. Sýkořice vousatá

Je ovšem velmi důležité si uvědomit, že používáním nahrávek ptačích hlasů se měníme z pozorovatele na účastníka přírodních procesů, kterým ne vždy docela rozumíme a které můžeme, ač nechtěně, nevhodně narušit s tragickými následky pro námi pozorované jedince. Proto doporučuji používat reprodukované ptačí hlasy pouze lidem, kteří o chování ptáků již něco ví. I tak není vhodné "zpívat" dobu delší než několik minut - mají dost starostí se zachováním vlastní existence nebo nasycením potomků.

Sýkořice vousatáMně se nejlépe osvědčilo vyčkávat ve vodě u kraje rákosu - ptáci jsou zvyklí, že nad vodou jsou relativně v bezpečí a vracejí se tudy i s úlovky na svá hnízda uprostřed vegetace. Pro pozorovatele to sice není nejpohodlnější stanoviště, ale možností otužování a zocelování se zase tolik není... Navíc, pokud se kolem sebe pozorně rozhlédnete, najdete spoustu dalších motivů - obojživelníci, hadi, vážky a další hmyz, ondatry. Někdy díky tomu propásnu i očekávaného ptakoše.

Slavík modráčekA které druhy v rákosí můžete najít ? Kromě těch, které to mají už přímo v názvu (rákosník obecný, rákosník zpěvný, rákosník velký, rákosník proužkovaný, strnad rákosní), třeba sýkořici vousatou, cvrčilku slavíkovou, slavíka modráčka, moudivláčka lužního, motáka pochopa, při velkém štěstí i bukáčka malého nebo dokonce bukače velkého. Může se Vám takto dostat před objektiv i kukačka obecná, která ráda využívá rákosníky jako hostitele pro své potomky.

Mnoho pěkných zážitků v rákosí přeje Martin

Několik příkladů fotek vzniklých čekáním u rákosí:

Rákosník proužkovanýSýkořice vousatá

 

 

 

.

RSS kanál

Syndikovat obsah